Germania, deschidere-blitzkrieg la Euro 2024

0
138

După o ceremonie de deschidere spectaculoasă, dar destul de succintă, nemţii au trecut la treabă şi au deschis turneul final european pe care-l găzduiesc cu o victorie la scor, 5-1 cu Scoţia. Meciul s-a terminat în prima repriză, în urma căreia Germania avea 3-0 şi un om în plus pe teren. În minutul 10, Florian Wirtz a devenit cel mai tânăr marcator al germanilor la un turneu final european, la 21 de ani şi 42 de zile, iar în minutul 19 scorul a fost majorat de un alt tânăr de mare calitate, Jamal Musiala. În minutul 42, când Porteous l-a faultat pe Gundogan şi a primit cartonaş roşu, iar Kai Havertz a făcut 3-0 de la punctul cu var. Venit de pe bancă, Fullkrug a înscris pentru 4-0 în minutul 68. Nemţii au fost totuşi gazde bune şi au marcat şi în propria poartă, prin Rudiger, dar Emre Can, chemat la Nationalmannschaft alaltăieri, de pe plajă, a fost destul de relaxat pentru a marca de la distanţă, în prelungiri.

GERMANIA: Neuer – Kimmich, Rudiger, Tah, Mittelstadt – Andrich (P. Gross 46), Kroos (Emre Can 80), Gundogan – Musiala (T. Muller 74), Wirtz (L. Sane 63), Havertz (Fullkrug 63). Selecţioner: Julian Nagelsmann

SCOŢIA: Gunn – Ralston, Hendry, Porteous, Tierney (McKenna 77) – A. Robertson, McTominay, McGregor (Gilmour 67) – R. Christie (Shankland 82), C. Adams (Hanley 46), McGinn (McLean 67). Selecţioner: Steve Clark.