Se ştiu semifinalele Europa League

0
397

Olympique Marseille – Salzburg şi Atletico Madrid – Arsenal sunt cele două semifinale ale Europa League, stabilite în urma tragerii la sorţi de la Nyon. Meciurile tur sunt programate pe 26 aprilie, iar returul pe 3 mai. Gazda ceremoniei a fost fostul fundaş al lui Lyon şi al Barcelonei, Eric Abidal, în condiţiile în care noua arenă din Lyon va găzdui finala competiţiei.

Marseille şi Salzburg s-au calificat împreună din Grupa I, austriecii fiind primii. Salzburg s-a impus acasă cu 1-0, iar pe Velodrome a fost 0-0.

Arsenal – Atletico era finala aşteptată de toată lumea, dar cele două se întâlnesc în dublă manşă, în semifinale. Dacă Ateltico este sigură de prezenţa în Champions League la anul, fiind pe locul 2 în La Liga, Arsenal îşi leagă speranţele de câştigarea Europa League pentru a fi la anul la masa bogaţilor.