Fotbal: Celtic – Juventus 0-3, în Liga Campionilor

0
297

Juventus Torino şi-a asigurat practic calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins nemeritat cu scorul de 3-0 (1-0) pe Celtic, la Glasgow, marţi seara, în prima manşă a optimilor competiţiei.

În faţa a 60.000 de spectatori, Juve a a deschis scorul prin Alessandro Matri după doar trei minute, în urma unei greşeli a fundaşului nigerian Ambrose, proaspăt campion al Africii, şi s-a apărat în marea majoritate a timpului. Kris Commons a ratat cele mai bune şanse ale scoţienilor, care au cerut şi penalty în două rânduri, la intervenţii ale lui Lichtsteiner.  În repriza secundă, ritmul a scăzut, iar campioana Italiei s-a desprins graţie golurilor marcate de Claudio Marchisio (77) şi Mirko Vucinic (83).

Manşa a doua se va juca la Torino pe 6 martie.