Fotbal: Valencia – Paris SG 1-2, în Liga Campionilor

0
307

Paris Saint-Germain a luat o opţiune importantă pentru calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, graţie victoriei cu scorul 2-1 reuşite în deplasare, cu Valencia CF, marţi seara, în prima manşă a optimilor de finală ale competiţiei.

Sub privirile lui David Beckham, prezent în tribună, Ezequiel Lavezzi (10) a deschis scorul pentru parizieni, după ce câteva minute mai devreme Lucas şutase în bară. Argentinianul Javier Pastore a dublat avantajul oaspeţilor chiar înainte de pauză (43).  Valencia a arătat o altă faţă în partea secundă, după câteva schimbări făcute de antrenorul Valverde şi a reuşit să înscrie un gol care menţine vii speranţele sale pentru retur: Adil Rami a punctat pentru ”lilieci” în min. 90.  Zlatan Ibrahimovic, vedeta lui PSG, a fost eliminat în prelungiri (90+2), din cauza unei intrări brutale la Andres Guardado.