Reprezentanţii IPJ Dolj au anunţat că, ieri, în urma activităţilor specifice întreprinse, poliţişti din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice Dolj, cu sprijinul unui echipaj al Serviciului Poliţiei Rutiere, au depistat, în comuna Leu, doi craioveni care transportau ilegal mai multe pachete de şigări netimbrate. Poliţiştii craioveni i-au identificat pe Daniel A., de 37 de ani şi Ionuţ A., de 38 de ani, ambii din municipiul Craiova, primul dintre aceştia se afla la volanul unei autoutilitare, iar într-un compartiment ascuns (pereţi dubli) au fost identificate 8.990 pachete ţigări (179.800 ţigarete) fără timbru de marcaj fiscal, provenite din contrabandă, precum şi suma de 64.000 lei. Țigările au fost ridicate în vederea confiscării şi au fost predate la Direcţia Regională Vamală Craiova pentru calcularea prejudiciului cauzat bugetului consolidat al statului. De asemenea, poliţiştii au dispus ridicarea în vederea confiscării şi suma de 64.000 lei, totodată fiind indisponibilizat şi autovehiculul respectiv. Cei doi suspecţi sunt cercetaţi pentru săvârşirea infracţiunii de contrabandă, iar în baza probatoriului administrat cei doi au fost introduşi în arestul poliţiei doljene pe bază de ordonanţă de reţinere. Astăzi, urmează să fie prezentaţi Parchetului de pe lângă Judecătoria Craiova cu propunere de sesizare a instanţei de judecată în vederea emiterii mandatului de arestare preventivă pe o perioadă de 30 zile.
Acest site utilizează cookie-uri | Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de rețele sociale și pentru a analiza traficul. De asemenea, le oferim partenerilor de rețele sociale, de publicitate și de analize informații cu privire la modul în care folosiți site-ul nostru. Aceștia le pot combina cu alte informații oferite de dvs. sau culese în urma folosirii serviciilor lor. În cazul în care alegeți să continuați să utilizați website-ul nostru, sunteți de acord cu utilizarea modulelor noastre cookie.Sunt de acord