Liga Campionilor: Noapte magică la Roma

0
372

AS Roma a reuşit imposibilul: victorie cu 3-0 pe „Stadio Olimpico” (56.580 spectatori), în faţa FC Barcelona, câştigătoare în partida tur cu 4-1. La un an de la remontada în faţa PSG, catalanii suferă…ROMAntada, ceva suprarealist în returul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor. Preşedintele clubului Joseph Bartomeu a prezentat scuzele sale la TV Catalonia după eliminarea din competiţie a echipei sale. „Este o zi tristă. Visul nostru era să accedem în semifinalele comptiţiei. Felicitări Romei. A jucat mai bine. S-a bătut sub toate aspectele jocului şi ne-a dominat”. Marcatori: E. Dzeko (min. 6), De Rossi (min. 58) şi K. Manolas (min. 82). Autorii a două autogoluri în partida tur, Daniele De Rossi – aflat la al 57-lea meci european – şi Kostas Manolas au marcat golurile unei victorii care duce echipa romană în prima semifinală a competiţiei C1 după instituirea formatului actual (1992-1993). Ultima prezenţă a giallorossi în C1 data din sezonul 1983-1984. Paradoxal, Barca n-a câştigat niciun meci în deplasare din ultimele şapte întâlniri cu echipe italiene (4 remize şi 3 înfrângeri). Ultima sa victorie data din noiembrie 2011: 3-2 cu AC Milan. Tifossi lui AS Roma n-au fost singurii care s-au bucurat teribil de calificarea echipei romane în semifinalele Ligii Campionilor. La tribuna presei din „Stadio Olimpico”, ziariştii au exultat la golul lui Manolas din minutul 82, aşa cum nu s-a mai văzut.