Liga Campionilor: Liverpool, după zece ani în semifinale

0
309

Pentru prima dată după zece ani de aşteptare, FC Liverpool accede în semifinalele C1, prin două victorii 3-0 şi 2-1 asupra lui Manchester City, liderul Premier League. Într-un fel, Jurgen Klopp i-a dat o lecţie omologului spaniol Pep Guardiola. Nu atât o lecţie tactică, cât una de psihologie. Săptămâna trecută, după o primă repriză de vis (3-0), „cormoranii” au suferit teribil în repriza secundă, când l-au pierdut pe Mohamed Salah. Acum, în partida retur „cormoranii” au suferit în prima repriză, după ce Gabriel Jesus, a deschis scorul în urma unui fault asupra lui Sterling al lui Van Dijk. A urmat un asediu prelungit la poarta lui Karius şi se părea că „reduta roşie” se prăbuşeşte. A existat o bară (min. 41) a lui B. Silva şi un gol refuzat lui Sane (min. 42), la o fază discutabilă, când, o atestă reluările, internaţiuonalul german nu se afla în ofsaid, pasă pimită venind de la…Milner. FC Liverpool a echilibrat însî jocul la mijlocul terenului în pofida absenţei lui Henderson, după ce avusese o posesie de numai 22% în prima repriză şi o singură ocazie de gol în finalul reprizei prin Oxlade- Chamberlain. Fundaşii centrali Lovren şi Van Dijk s-au dovedit imbatabili în jocul aerian, iar fundaşii laterali Alexander- Arnold şi Robertson, concentraţi şi determinaţi au făcut o treabă bună. În minutul 56, Salah a egalat, marcaând al 36-lea gol al său în toate competiţiile. Introducerea lui Aguero şi Gundogan n-a schimbat nimic. Criticat în ultimele săptămâni, argentinianul  Otamendi i-a făcut un cadou lui Firmino (min. 77), care a marcat golul victoriei. Partida a avut densitate şi suspans. Golul refuzat internaţionalului german Leroy Sane pe motiv de ofsaid, şi eliminarea lui Pep Guardiola de arbitrul spaniol Matheu Lahoz, pe care îl criticase în sezonul trecut după partida cu AS Monaco sunt momentele îndelung dezbătute. Omul meciului, dar şi al calificării, rămâne egipteanul Mohamed Salah. Protejat în partida cu Everton, după întinderea la aductorii piciorului drept din partida tur, egipteanul s-a antrenat uşor luni, iar Jurgen Klopp n-a ezitat să-l introducă în teren contra lui City. A evitat accelerările, dar a făcut ceea ce avea de făcut. Manchester City provoacă o mare deziluzie, după ce toată Europa îi admirase jocul articulat, tacticizat şi greu de contracarat, considerată fiind o favorită a competiţiei. Înfrângerea poartă însă amprenta lui Pep Guardiola. A mizat pe o echipă ultra-ofensivă şi din cauza nervilor a fost eliminat în tribune. O decepţie a fost şi De Bruyne, conducătorul de joc, citit însă de Jurgen Klopp. Cât îl priveşte pe Sane, acesta a fost surprins de şapte ori în ofsaid, reuşind doar două centrări din 11 tentative.