FC Botoșani-victorie înainte de optimile de finală ale Cupei

0
493

FC Botoșani a învis CFR Cluj, scor 2-1, ieri în runda cu numărul 22 a campionatului românesc. Condusă din al doilea minut al partidei atunci când Debeljuh a deschis scorul pentru CFR, Botoșani și-a revenit rapid pe teren propriu iar înainte de pauza a stabilit scorul final. Cu doua goluri marcate în minutele 31-Enriko Papa și 37-Mihai Roman, Botoșaniul a întors meciul în favoarea sa iar a doua repriza gazdele au păstrat tabela de marcaj intactă pe stadionul Municipal din Botoșani. Victoria din campionat cu CFR vine înaintea disputării optimilor de finală din Cupa României, fază a competiției unde FC Botoșani va trebui să înfrunte o altă echipă din podiumul  Ligii 1. Următoarea partida, echipa patronată de Valeriu Iftime o va întâlni pe teren propriu pe Universitatea Craiova pentru calificarea în faza următoare a Cupei României.  Cu toate că botoșenenii nu au mai obținut o victorie cu Craiova din 2018, noul tehnician al Craiovei se poate întoarce acasa cu un gust amar lăsat de  elevii lui Marius Croitoru.

Meciul cu FC Botoșani din optimile de finala a Cupei este programat joi, 11 Februarie de la ora 20:30.