FC Sevilla, noul lider în La Liga

0
571

FC Sevilla este noul lider al campionatului spaniol, după succesul cu 2-1 pe teren propriu cu Celta Vigo, goluri Sarabia şi Ben Yedder, respectiv Boufal. În schimb, fostul lider, Barcelona, a remizat pe Mestalla, 1-1 cu Valencia, şi a ajuns la al patrulea meci consecutiv fără succes în Primera. Garay a deschis repede scorul pentru gazde, în minutul 2, iar compatriotul său, Messi, a egalat în minutul 22, cu assist de la Suarez. În runda viitoare avem un derby al primelor două clasate, Barcelona – Sevilla.

Alte rezultate de duminică, din etapa a 8-a din La Liga: Atletico Madrid – Sevilla 1-0, Valladolid – Huesca 1-0, Espanyol – Villarreal 3-1.

Clasament: 1. Sevilla 16p, 2. Barcelona 15p, 3. Atletico 15p, 4. Real Madrid 14p, 5. Espanyol 14p, 6. Alaves 14p.