US Open: Novak Djokovic descalificat în optimile de finală

0
653

După 48 minute de joc în partida dintre Novak Djokovic (nr. 1 mondial) şi spaniolul Pablo Carreno Busta (nr. 27 mondial) la scorul de 5-6 (0-40), „Nole”, a trimis o minge, deloc ostentativ, într-o zonă în care se afla arbitrul de linie, care teatral, după cum atestă imaginile, s-a prăbuşit. Aplicându-se regulamentul, Novak Djokovic a fost descalificat după lungi minute de discuţie. Pablo Carreno Busta s-a calificat astfel pentru sferturile de finală ale competiţiei. În primele trei meciuri cu Damir Dzumhur, Kyle Edmund şi Jean Lennard Struf, sârbul cedase doar un set în partida cu ultimul (6-7, 6-3, 6-4, 6-2). Pe contul Instagram, Djokovic şi-a prezentat scuzele arbitrului de linie şi conducerii turneului. Cazurile de descalificare la Grand Slem sunt foarte rare. John McEnroe la Open Australia în 1990 este un precedent. Acum consultant la ESPN, John McEnroe a dat o explicaţie simplă: „sub presiune nervoasă sârbul şi-a pierdut cumpătul”. Pentru prima dată, după US Open 2016, câştigat de Stan Wawrinka, un turneu de Grand Slem nu va avea drept câştigător Big Three (Djokovic, Nadal, Federer). Consultant pentru Eurosport, Boris Becker care l-a antrenat multă vreme pe Djokovic nu şi-a ascuns stupefacţia: „este probabil piscul carierei profesionale”. Pentru descalificare Djokovic va pierde punctele ATP câştigate la US Open şi va plăti o amendă pentru părăsirea stadionului fără conferinţa de presă obligatorie.