Euro 2016: Portugalia pune capăt incredibilei poveşti galeze şi merge în finală! Ronaldo, omul meciului

0
302

Naţionala Portugaliei a acces în ultimul act al Euro 2016, după ce a reuşit, în urmă cu puţin timp, să învingă uriaşa surpriză Țara Galilor, scor 2-0, la Lyon. Dacă prima repriză a fost una echilibrată, fără şanse importante de gol, lusitanii au controlat partea secundă, pe care au început-o excelent. În minutul 50, Raphael a executat un corner din partea stângă, iar Cristiano Ronaldo s-a înălţat ireal de lângă Chester şi l-a bătut pe Hennessey. Trei minute mai târziu, Ronaldo a prins un şut din afara suprafeţei de pedeapsă, Nani a schimbat direcţia mingii, iar goalkeeperul galez s-a trezit din nou fără replică.

Până la final, britanicii  au încercat să revină în joc, însă tot portughezii au avut ocazii, prin Joao Mario, Danilo şi acelaşi Ronaldo, desemnat şi omul meciului. Bale? A alergat şi s-a zbătut enorm, însă colegii nu l-au ajutat mai deloc.

Revenind la Ronaldo, golul cu Țara Galilor a fost al 3-lea al starului portughez în Hexagon, şi a 9-a la un turneul final de CE – performanţă cu care l-a egalat pe Michel Platini. Francezul reuşise toate aceste goluri însă la doar o ediţie, cea din 1984, când cocoşii galici se încoronau în premieră.

• Portugalia: Portugalia: Rui Patrício – Cédric, Fonte, Bruno Alves, Guerreiro – Danilo – João Mário, Adrien Silva (Joao Moutinho 79), Renato Sanches (Andre Gomes 74) – Nani (Quaresma 86), Ronaldo.
  • Ţara Galilor: Hennessey – Gunter, Collins (J. Williams 66), Williams, Chester, Taylor – King, Allen, Ledley (Vokes 58) – Bale, Robson-Kanu (Church 63).

Portugalia va susţine a 2-a sa finală din istorie, după cea pierdută la CE 2004, pe teren propriu, în compania Greciei.

Celalată finalistă se va decide joi seară (22:00), când Germania înfruntă gazda Franţa.