Liga Naţiunilor: Portugalia prima finalistă!

0
434

Partida de aseară, de pe Estadio do Dragao (42.415 spectatori) din Porto, s-a încheiat cu victoria lusitanilor (3-1), graţie triplei lui Cristiano Ronaldo (min. 25, 88, 90), care a ajuns la 88 de goluri pentru Selecao. Pentru elveţieni a marcat R. Rodriguez (min. 57 – pen.). Partida echilibrată în prima repriză, în care „Naty” bine condusă în teren de Shaqiri, a avut ocazii de gol, nu a fost lipsită de un moment de-a dreptul insolit, datorat VAR-ului. În minutul 53 al partidei, elveţienii au avut un penalty pentru un contact între Nelson Semedo şi Steven Zuber. Arbitrul german Felix Brych a dus mână la ureche, semn că arbitrul asistent video îi transmitea un mesaj. A lăsat jocul să continue, şi în secundele următoare Bernardo Silva la poarta elveţiană în contact cu Fabian Schar a fost faultat. De data aceasta Felix Brych a acordat penalty, transformat de Ronaldo. După câteva secunde a întrerupt meciul, pentru a viziona faza precedentă, în care fusese anunţat de fault la poarta cealaltă. Arbitrajul lui Felix Brych este îndelung comentat, astăzi, în presa din Elveţia. Astă-seară, la Guimaraes, Anglia întâlneşte Olanda, învingătoarea partidei urmând a se confrunta în finala Final four cu Portugalia.