Premier League: Arsenal (3-0) cu Manchester United

0
314

Cu o dublă a lui Alexis Sanchez (min. 6 şi 20) şi o realizare fabuloasă a lui Mesut Ozil (min. 7), Arsenal Londra s-a impus neverosimil (3-0) în faţa celor de la Manchester United, în etapa a 8-a. Oamenii lui Arsene Wenger, criticaţi după înfrângerile din Liga Campionilor, au avut un început de partidă de inegalabilă fineţe tehnică şi inspiraţie tactică, descumpănind realmente o echipă favorită. A fost pentru prima dată, din noiembrie 2011, când Arsenal marchează trei goluri celor de la Manchester United, într-o partidă oficială. Manchester United a încercat imposibilul după pauză, dar Martial (min. 45), Rooney (min. 62), Schweinsteiger (min. 69) nu au putut să-l învingă pe Petr Cech. În minutele de prelungire, Oxlade Chamberlaine a nimerit bara tranversală a porţii lui De Gea, sugerând întreaga fizionomie a partidei. Alte rezultate: Crystal Palace – West Bromwich Albion 2-0; Aston Villa – Stoke City 0-1; Norwich – Leicester 1-2; Sunderland – West Ham 2-2; Manchester City – Newcastle 6-1; Bournemouth – Watford 1-1; Chelsea – Southampton 1-3; Everton – Liverpool 1-1; Swansea – Tottenham 2-2.