La Liga: Real şi Atletico – remiză

0
327

Cu un gol precoce al Realului şi o egalare tardivă a lui Atletico, derby-ul madrilean s-a terminat indecis, prilejuind celor de la Villarreal (deşi învinşi 0-1, la Levante) să rămână pe primul loc în clasament. Fără Gareth Bale, lăsat pe banca tehnică din cauza unei accidentări mai vechi –introdus totuşi în repriza a doua –dar cu brazilianul Casemiro în linia mediană, destul de util, Real a debutat în trombă pe „Vicente Calderon”, Benzema valorificând (min. 9) o centrare impecabilă a lui Carvajal. O dublă eroare a lui Sergio Ramos, soldată cu un penalty (min. 22), irosit de Griezmann (Keylor Navas a apărat) a permis Realului să păstreze controlul asupra jocului, minute în şir. Gazdele au egalat prin tânărul argentinian Vieto (min. 88) şi au avut „finalul”, când Keylor Navas (min. 92) s-a întrebuinţat serios la şutul columbianului Jackson Martinez. Şi Diego Simeone şi Rafael Benitez, în declaraţiile făcute la finalul meciului, au vorbit de „pierderea a două puncte”. Alte rezultate: Celta Vigo-Getafe 0-0; Sevilla– FC Barcelona 2-1; Granada-La Coruna 1-1;Espanyol-Gijon 1-2; Las Palmas-Eibar 0-2; Malaga-Real Sociedad 3-1; Rayo Vallecano-Betis Sevilla 0-2; Athletic Bilbao-Valencia 3-1; Levante-Villarreal 1-0.