Barca şi Atletico Madrid pierd fără drept de apel în La Liga

0
460

Primele două clasate din La Liga au pierdut în etapa a 36-a. Deja campioană, Barcelona, fără 9 jucători de bază, menajaţi pentru returul din UCL cu Liverpool, a cedat cu 2-0 la Celta Vigo. Gazdele au marcat prin Maxi Gomez (57) şi Iago Aspas (88 – din penalty) şi au şanse mari astfel să evite retrogradarea.

Ousmane Dembele s-a accidentat din nou, ieşind după doar cinci minute jucate din meciul de pe Balaidos, fiind înlocuit cu puştiul Alex Collado (20 de ani), care a debutat, astfel, la prima echipă. Valverde a început cu: Cillessen – Todibo, Umtiti, Vermaelen – Arthur Melo – Wague, Alena, Ricardo Puig, Malcom – Boateng, Dembele.

Atletico Madrid a ratat ocazia de a-și asigura matematic locul 2 în Primera Division, după ce a cedat la scor, 0-3, pe terenul lui Espanyol. Godin a marcat un autogol în finalul primei părţi, Borja Iglesias a făcut dubla după pauză. Cu două runde înainte de final, rivalii de la Real se pot apropia în cazul unei victorii cu Villarreal.