Bayern Munchen, aproape de un nou titlu în Bundesliga

0
448

Bayern Munchen este foarte aproape de al 29-lea titlu în Bundesliga şi al 7-lea la rând. Bavarezii au câştigat cu cu 3-1 acasă cu retrogradata Hannover, goluri Lewandowski, Goretzka şi Ribery, respectiv Jonathas, din penalty.

Bavarezii mai au nevoie de cel puţin două puncte, în ultimele două etape, pentru a deveni matematic campioni, fiindcă  Werder Bremen şi Borussia Dortmund au remizat, scor 2-2. Dortmund a condus cu 2-0 la pauză, goluri Pulisic şi Alcacer, dar Mohwald şi Claudio Pizarro, au înscris în minutele 70 şi 75. La primul gol a gafat portarul Burki, la al doilea au fost greşeli uriaşe în defensivă.

Bayern are 4 puncte avans şi joacă în ultimele 2 etape cu Leipzig şi Frankfurt, în timp ce Dortmund are cu Dusseldorf şi Monchengladbach.

Nurnberg şi Hannover sunt retrogradate, iar Stuttgart va da baraj de menţinere în Bundesliga.