Franţa: AS Monaco şi Guingamp, în careul cu aşi al Cupei Franţei

0
336

AS Monaco şi Guingamp au pătruns, marţi seară, în penultimul act al Cupei Franţei, după ce ambele au repurtat victorii la limită: 2-1, în Principat, cu Lille, respectiv 1-0, pe teren neutru, la Cannes, cu divizionara de liga a patra, Frejus St-Raphael.

O dublă a lui Germain (35, 45) a decis disputa de pe Stade Louis II, una încheiată de vizitatori cu un om mai puţin (eliminare Arcus 40) şi cu un gol venit în al treilea minut al prelungirilor, din partea lui El Ghazi. Cât o priveşte pe Guingamp, calificarea a fost adusă de Alexandre Mendy, care a punctat în startul părţii secunde (50).

În celelalte partide din sferturi, miercuri, Angers o va primi pe Bordeaux, în timp ce Paris SG va evolua, la Caen, în compania lui Avranches, echipă din eşalonul cu numărul trei.