Real Madrid s-a impus în „Il Clasico”, pe Camp Nou

0
356

Real Madrid a câştigat derby-ul cu FC Barcelona, scor 2-1, pe ”Camp Nou”, disputat în faţa a 99.000 de spectatori. După o primă repriză modestă, ţinând cont de valoarea celor două combatante, gazdele au deschis scorul prin Pique (56), la capătul unui corner executat de Rakitic. Madrilenii au reacţionat repede, Benzema (62) egalând cu o reluare pe spate, după o acţiune excelentă a lui Marcelo. Cristiano Ronaldo a dat lovitura în minutul 85, când albii se aflau în inferioritate numerică – eliminare Ramos (83). Portughezul, care lovise anterior şi transversala, a fructificat o centrare a lui Bale. Galezul putea pătrunde şi el pe lista marcatorilor, dacă brigada de arbitri nu-i anula un gol perfect regulamentar, în minutul 80. Luis Enrique a folosit formula: Bravo — Dani Alves, Pique, Mascherano, Jordi Alba —Rakitic (Arda Turan, 74), Busquets, Iniesta —Messi, Suarez, Neymar.

Zinedine Zidane, care a câştigat astfel primul său “Clasico” din postura de antrenor, a jucat cu: Navas — Dani Carvajal, Pepe, Sergio Ramos, Marcelo —Modric, Kroos, Casemiro —Bale (Vazquez, 90), Benzema (Jese Rodriguez, 78), Cristiano Ronaldo.

Catalanii şi-au omagiat fostul jucător şi antrenor Johan Cruyff printr-o coregrafie splendidă în tribune, cu mesajul „Gracies Johan” (Mulţumim Johan, în catalană), pentru ca în minutul 14 spectatorii să aplaude în memoria lui Cruyff, cu trimitere la numărul purtat de fostul mare fotbalist.

Celelalte rezultate ale rundei a 31-a: Rayo Vallecano – Getafe 2-0 (Javi Guerra 15, Fedor 71); Atletico Madrid – Betis 5-1 (F. Torres 37, Griezmann 42, 81, Juanfran 65, Partey 90+1 / Ruben Castro 79), Las Palmas – Valencia 2-1 (J. Viera 50 p., Mustafi 63 a. / Rodrigo 3), Celta Vigo – Deportivo 1-1 (Nolito 30 / Borges 21), Bilbao – Granada 1-1 (Lekue 28 / Penaranda 77). Meciurile Malaga – Epanyol, Eibar – Villarreal şi Sevilla – Sociedad s-au jucat aseară. Pe primele locuri în clasament: 1. Barcelona 76p, 2. Atletico 70p, 3. Real 69p.