Preliminariile CM Rusia 2018 – zona Europa

0
99

logo mondialeGrupa A: Luxemburg – Belarus 1-0 (Da Mota 61), Bulgaria – Suedia 3-2 (Manolev 12, Kostandinov 33, Chochev 79 / Lustig 29, Berg 44), Franţa – Olanda 4-0 (Griezmann 14, Lemar 73, 84, Mbappe 89).

 

Duminică: Belarus – Suedia, ora 19, Digi Sport 2, Olanda – Bulgaria, ora 19, Digi Sport 1, Franţa – Luxemburg, ora 21:45, Digi Sport 3.

Clasament: 1. Franţa 16p, 2. Suedia 13p, 3. Bulgaria 12p,  4. Olanda 10p, 5. Belarus 5p, 6. Luxemburg 4p.

 

Grupa B: Ungaria – Letonia 3-1 (Kadar 6, Szalai 26, Bese 68 / Freimanis 40), Elveţia – Andorra 3-0  (Seferovic 43, 63, Lichsteiner 68), Portugalia – Insulele Feroe 5-1 (Ronaldo 3, 28 pen, 65, W. Carvalho 58, Nelson 84 / Baldvinsson 38)

Duminică: Feroe – Andorra, ora 19, Letonia – Elveţia, ora 21:45, Ungaria – Portugalia, ora 21:45, Digi Sport 2.

Clasament: 1. Elveţia 21p, 2. Portugalia 18p, 3. Ungaria 10p, 4. Insulele Feroe 5p, 5. Andorra 4p, 6. Letonia 3p.

 

Grupa C: Meciurile San Marino – Irlanda de Nord, Norvegia – Azerbaijan, Cehia – Germania s-au jucat aseară.

Luni: Azerbaijan – San Marino, ora 19, Germania – Norvegia, ora 21,45, Irlanda de Nord – Cehia, ora 21.45.

Clasament: 1. Germania 18p, 2. Irlanda de Nord 13p, 3. Cehia 9p, 4. Azerbaidjan 7p, 5. Norvegia 4p, 6. San Marino 0p.

 

Grupa D (sâmbătă): Georgia – Irlanda, ora 19, Serbia – Moldova, ora 19, Digi Sport 1, Ţara Galilor – Austria, ora 21:45, Digi Sport 3.

Luni: Moldova – Ţara Galilor, ora 21:45, Irlanda – Serbia, ora 21:45, Digi Sport 3, Austria – Georgia, ora 21:45.

Marţi: Azerbaijan – San Marino ora 19, Irlanda de Nord – Cehia, ora 21:45, Digi Sport 3, Germania – Norvegia, ora 21:45, Digi Sport 2.

Clasament: 1. Serbia 12p, 2. Irlanda 12p, 3. Ţara Galilor 8p, 4. Austria 8p, 5. Georgia 3p, 6. Moldova 2p.

 

Grupa E: Meciurile Kazakhstan – Muntenegru, Danemarca – Polonia, România – Armenia s-au jucat aseară.

Luni: Armenia – Danemarca, ora 19, Digi Sport 2, Muntenegru – România, ora 21:45, Polonia – Kazakhstan, ora 21:45.

Clasament: 1. Polonia 16p, 2. Muntenegru 10p, 3. Danemarca 10p, 4. România 6p, 5. Armenia 6p, 6. Kazahstan 2p.

 

Grupa F: Meciurile Malta – Anglia, Lituania – Scoţia, Slovacia – Slovenia s-au jucat aseară.

Luni: Slovenia – Lituania, ora 21:45, Scoţia – Malta, ora 21:45, Anglia – Slovacia, ora 21:45, Digi Sport 1.

Clasament: 1. Anglia 14p, 2. Slovacia 12p, 3. Slovenia 11p, 4. Scoţia 8p, 5. Lituania 5p, 6. Malta 0p.

 

Grupa G (sâmbătă) Albania – Liechtenstein, ora 19, Israel – Macedonia, ora 21:45, Spania – Italia, ora 21:45, Digi Sport 1.

Marţi: Liechtenstein – Spania, ora 21:45, Macedonia – Albania, ora 21:45, Italia – Israel, ora 21:45, Digi Sport 1.

Clasament: 1. Spania 16p, 2. Italia 16p, 3. Israel 9p, 4. Albania 9p, 5. Macedonia 3p, 6. Liechtenstein 0p.

 

Grupa H: Belgia – Gibraltar 9-0 (Mertens 16, Meunier 18, 61, 67, Lukaku 21, 38, 84, Witsel 27, Hazard 45), Cipru – Bosnia 3-2 (Christofi 65, Laban 67, Sotiriou 76 / Sunjic 33, Visca 44), Grecia – Estonia 0-0.

Duminică: Estonia – Cipru, ora 19, Gibraltar – Bosnia Herţegovina, ora 21:45, Grecia – Belgia, ora 21:45, Digi Sport 1.

Clasament: 1. Belgia 19p, 2. Grecia 13p, 3. Bosnia 11p, 4. Cipru 10p, 5. Estonia 5p, 6. Gibraltar 0p.

 

Grupa I (sâmbătă): Finlanda – Islanda, ora 19, Digi Sport 2, Croaţia – Kosovo, ora 21:45, Ucraina – Turcia, ora 21:45, Digi Sport 2.

Marţi: Kosovo – Finlanda, ora 21:45, Turcia – Croaţia, ora 21:45, Digi Sport 2, Islanda – Ucraina, ora 21:45.

Clasament: 1. Croaţia 13p, 2. Islanda 13p, 3. Ucraina 11p, 4. Turcia 11p, 5. Finlanda 1p, 6. Kosovo 1p.

 

Preliminariile CM – zona AmSud

Peru – Bolivia 2-1; Brazilia – Ecuador 2-0; Uruguay – Argentina 0-0; Chile-Paraguay 0-3; Venezuela – Columbia 0-0. Clasament: 1. Brazilia -36 p; 2. Columbia 25 p; 3. Uruguay 24 p; 4. Chile 23 p; 5. Argentina 23 p; 6. Peru 21 p; 7. Paraguay 21 p; 8. Ecuador 20 p; 9. Bolivia 10 p; 10. Venezuela 7 p. Primele patru echipe se califică direct, iar ocupanta locului 5 va susţine un baraj intercontinental cu reprezentanta Oceaniei.