Premier League: Arsenal, KO în 33 de minute

0
367

Pe „Emirates Stadium” (58.420 spectatori) într-o partidă restanţă, contând pentru etapa 28-a de campionat, Arsenal a fost învinsă, aseară, cu scorul categoric de 3-0 de Manchester City, la cinci zile după finala Cupei Ligii, în care deznodământul fusese acelaşi. Golurile „cetăţenilor” au fost realizate de B. Silva (min. 15), D. Silva (min. 28) şi L. Sane (min. 33). În minutul 53, Aubameyang a ratat un penalty, comis de Otamendi. A fost al doilea penalty apărat de brazilianul Ederson, după cel executat de Luka Milivojevici, de la Crystal Palace. Manchester City a predat o lecţie de fotbal adversarei sale, care a încasat pentru prima dată trei goluri pe teren propriu într-o singură repriză. În clasament, Manchester City (75 p) are un avans de 16 puncte faţă de Manchester United şi de 18 puncte faţă de Liverpool. Arsenal ocupă locul 6 (45 p), dar îşi continuă drumul în Europa League.