La Liga: Barca doar remiză cu „lanterna roşie”

0
356

Las Palmas-FC Barcelona 1-1, în etapa 26-a din La Liga, rezultat de-a dreptul surprinzător. Lionel Messi a deschis scorul în minutul 21, executând impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri, dar Jonathan Callin a egalat din penalty în repriza secundă (min. 48). Remiza surprinzătoare, pe terenul „lanternei roşii”, pune în dificultate pe FC Barcelona (66 p), lidera clasamentului, aflată acum la doar 5 puncte de principala urmăritoare, Atletico Madrid (61 p), înaintea confruntării de duminică (ora 17.15). Las Palmas pierduse ultimele partide cu FC Barcelona şi unica sa victorie în faţa catalanilor datează din 1989. În ciuda acestui semi-eşec, FC Barcelona a ajuns la 33 de meciuri fără înfrângere.