Euro 2016: Portugalia – prima semifinalistă, după ce depăşeşte Polonia la loviturile de departajare

0
327

Naţionala Portugaliei a acces în careul cu aşi, întrecând joi seară, la Marsilia, reprezentativa Poloniei, scor 6-4 după executarea loviturilor de departajare, 1-1 la capătul celor 90, respectiv 120 de minute.

Leşii au deschis scorul în chiar minutul 2, prin Robert Lewandowski, aflat la prima sa reuşită la turneul final. Lusitanii au egalat prin puştiul de 18 ani, Renato Sanches, în minutul 33.

La execuţiile de la punctul cu var, portughezii au transformat tot, prin Ronaldo, Sanches, Moutinho, Nani şi Quaresma. De la polonezi au înscris Lewandowski, Milik şi Glik, ratând Błaszczykowski (paradă Rui Patricio).

• Polonia: Fabianski – Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk – Blaszczykowski, Krychowiak, Maczynski (Jodlowiec 98) , Grosicki (Kaputska 82) – Milik, Lewandowski. Selecţioner: Adam Nawalka.
  • Portugalia: Rui Patricio – Cedric, Pepe, Fonte, Eliseu – W. Carvalho (Danilo 96) – J. Mario (Quaresma 81), R. Sanches, A. Silva (Moutinho 74) – Nani, Cr. Ronaldo. Selecţioner: Fernando Santos.

În semifinale, Portugalia va juca împotriva învingătoarei din meciul Țara Galilor – Belgia, care va avea loc în această seară. Germania – Italia şi Franţa – Islanda sunt celelalte partide din sferturile de finală, programate, în aceeaşi ordine, sâmbătă şi duminică.