Revenirea „leilor”

0
368

În inferioritate numerică din prima repriză şi conduşi cu 1-0, alb-albaştrii au revenit spectaculos în repriza a doua şi au învins Botoşaniul

Universitatea Craiova – FC Botoşani 2-1

Au marcat: Acka 55, Herghelegiu 90 / Ngadeu 30

Stadion: „Extensiv”, spectatori: 2.000.

Universitatea Craiova: Straton 6 – Dumitraş 7, Popov 7, Acka 8, Izvoranu 4 – Ivan 6 (81 Herghelegiu) 7, Madson 6 (75 Kay) 7, Zlatinski 8, Bancu 7 – Nuno Rocha 7, Măzărache 7 (72 Băluţă) 5. Antrenori: Daniel Mogoşanu, Victor Naicu.

FC Botoşani: Iliev 6 – Tomozei 6, Ngadeu 7, Miron 6, Muşat 6 – Cucu 5, Fulop 5 (70 D. Roman) 6 – Carralero  5 (56 Popovici) 5, Cabrera 7, Casado 5 – Matulevicius 5 (74 Bordeianu) 5. Antrenor: Cristian Pustai.

Arbitru: Istvan Kovacs (Carei) 7.

Cartonaş roşu: Izvoranu 40.

Jucătorii Craiovei au ieşit pe teren purtând un mesaj omagial pentru Corneliu Andrei Stroe, de la a cărui disparţie au trecut doi ani, iar alb-albaştrii au cinstit şi prin joc memoria părintelui Craiovei Maxima cu o victorie în faţa Botoşaniului. În prima repriză, craiovenii totuşi n-au prea pus piciorul în careul advers. Rocha şi Ivan au părut obosiţi, primul după ce jucase în preliminariile Cupei Africii şi s-a întors în Bănie în ziua meciului, iar Ivan, urmărit la acest joc de scouterii celor de la Genoa, a bifat al patrulea joc într-o săptămână, după amicalele cu Lituania şi Spania şi partida naţionalei de tineret cu Ţara Galilor.

În lipsa lui Vătăjelu, Mogoşanu a improvizat pe stânga cu un stoper de meserie, dar nu i-a ieşit pasenţa, fiindcă Izvoranu avea să revină la vestiare mai devreme decât colegii săi.. Un fault şi o simulare în careul advers i-au adus veteranului Craiovei două cartonaşe galbene în trei minute. Părea să fie bomboana de pe coliva gazdelor, fiindcă Ngadeu deschisese scorul cu o lovitură de cap, profitând de un marcaj îngăduitor şi de ieşirea aiurea a lui Straton. După ieşirea lui Izvoranu, Bancu avea să coboare fundaş stânga, el fiind şi căpitanul alb-albaştrilor, în absenţa lui Iliev şi Vătăjelu

Partea secundă a început cu ocazia imensă a lui Matulevicius, singur în şase metri, dar Straton şi-a reparat respingerea cu o intervenţie neverosimilă. Neavând ce mai pierde, cei nouă jucători ai Craiovei s-au plasat în jumătatea adversă, forţând egalarea şi au obţinut-o rapid. Acka a marcat primul său gol pentru Craiova cu un şut puternic din mijlocul careului, în urma unei faze fixe. Deşi în inferioritate, alb-albaştrii au rămas în ofensivă, încercând golul victoriei. Acesta a venit în ultimul minut, rezerva Herghelegiu fructificând pasa celui mai bun jucător al Craiovei în acest joc, bulgarul Zlatinski.

Craiova obţine o victorie în care nimeni nu mai credea la pauză şi justifică pretenţiile europene înaintea derby-ului pentru locul 7 cu Iaşiul.