Real Madrid încheie anul lider în La Liga

0
248

După ce şi-a câştigat grupa de Champions League cu maximum de puncte, Real Madrid termină anul 2023 pe primul loc în La Liga, după ce a învins-o în deplasare, la Vitoria, scor 1-0, pe Alaves, într-un meci din etapa a 18-a. Real a rămas în zece din minutul 54, când a fost eliminat Nacho, dar a marcat golul victoriei în minutul 90+2, prin Lucas Vazquez. Cu această victorie Real acumulează 45 de puncte, la egalitate cu Girona, care a remizat în deplasare, scor 1-1, cu Betis Sevilla. Dovbyk, din penalty, a deschis scorul pentru catalani, iar campionul mondial  German Pezzella a egalat în minutul 88, ajutând Real Madrid să ajungă pe primul loc.

În alte meciuri din etapa a 18-a: Cadiz – Real Sociedad 0-0 şi Mallorca – Osasuna cu 3-2, goluri: Nastasic (min. 12), Rodriguez (min. 53) şi Raillo (min. 62), respectiv Pablo Ibanez (min. 7) şi Raul Garcia (min. 90+1). Ultimul meci al anului în La Liga este Atletico Madrid – FC Sevilla, sâmbătă, de la ora 17.15. Campionatul se reia pe 2 ianuarie.