România U20, remiză în Portugalia

0
586

Naţionala U20 a României a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul amical disputat în deplasare, la Mafra, contra selecţionatei similare a Portugaliei. Lusitanii au condus cu 1-0 prin golul marcat de Santos în minutul 60, iar Mogoş a egalat cu un şut senzaţional de la 25 de metri, în minutul 87. Jucătorul Universităţii Craiova împrumutat la Slatina, Ionuţ Mitran, a fost titular şi a fost schimbat în minutul 75.

Selecţionerul Daniel Pancu a folosit următoarea formulă: Sava – Mitran (Oteliţă 75), Ignat (Gergely 75), Ilie (Buta 75), Finica (Amzăr 75) – Pandele (Mogoş 64), Perianu (Voican 75), Pănoiu (Ciuciulete 64) – Bani (Bratu 64), I. Stoica (Cojocaru 64), Bodişteanu (Lazăr 75).

Următorul meci amical al naţionalei U20 a României va fi luni, împotriva Norvegiei U20, la Sandnes.

În schimb, naţionala U18 a României, pregătită de Daniel Mogoşanu, a pierdut, scor 3-1, amicalul cu Italia, la Rifreddo. Pentru România a marcat Luca Banu în minutul 43. De la Universitatea Craiova, Denis Benga a fost integralist, iar Alberto Călin a intrat în minutul 60. Fostul jucător al Ştiinţei, Alexandru Capac, acum la AC Torino, a fost titular, fiind înlocuit pe final.

Tricolorii U18 au evoluat în formula: Răfăilă – Aioanei, Tudose, Duțu, Benga – Stancovici, Costea (Burcea 88′) – Șiman (Călin 60′), Banu (Cibi 77′), Capac (Cărăușu77′) – Pașcalău (Răducan 45′). Duminică, de la ora 11.30, Italia şi România se întâlnesc din nou, la Picerno.