![](https://cvlpress.ro/wp-content/uploads/2022/06/pagina-unu-2-280x187.jpg)
Opt echipe ale școlilor gimnaziale din Craiova și 10 echipe ale școlilor din Murgași, Drăgotești, Fărcaș, Teasc, Rojiște, Terpezița, Vela, Drănic, Sadova și Mârșani s-au înfruntat pe stadionul Centrului Turistic pentru Agrement și Sport din Craiova.
Finala s-a jucat între elevii Școlii Gimnaziale “Nicolae Romanescu” și cei ai Școlii Gimnaziale “Elena Farago”, din Craiova, și a fost câștigată de prima echipă, după o etapă în care toți sportivii au jucat cu mult entuziasm.
![](https://cvlpress.ro/wp-content/uploads/2022/06/fotbal-280x187.jpg)
“La aceste meciuri au fost prezenți și reprezentanții cluburilor craiovene de fotbal din Liga I, interesați să descopere talente în rândul tinerilor jucători.Următoarele etape ale Olimpiadei de Fotbal, o competiție inițiată și sprijinită de Consiliul Județean Dolj, vor continua la toamnă, atunci când se va stabili și care este cea mai bună echipă din județ”, a declarat Cosmin Vasile, preşedintele Consiliului Judeţean Dolj, prezent la toate competiţiile. Şeful dministraţiei judeţene a şi înmânat de altfel cea de-a treia cupă a Olimpiadei de Fotbal şi ultima din acest an şcolar.