Violeta Roşu, doljeanca de 36 de ani care şi-a omorât soţul de Dragobete, va fi internată într-o unitate medicală de specialitate. Tribunalul Dolj a constatat încetarea de drept a măsurii arestării preventive luată faţă de femeie, întrucât, în urma expertizei medico-legale psihiatrice, efectuată la Spitalul Penitenciar Jilava, s-a stabilit că nu avea discernământ în momentul comiterii faptei.
![cutit](https://www.cvlpress.ro/wp-content/uploads/2011/03/cutit-1-300x192.jpg)
Reamintim că în seara de Dragobete, pe 24 februarie a.c., poliţiştii au fost sesizaţi de fiul familiei Roşu, din Murgaşi, despre faptul că în momentul în care a ajuns acasă şi-a găsit tatăl mort şi mama plină de sânge, lângă cadavru. La faţa locului a ajuns o echipă de cercetare complexă, condusă de un procuror criminalist din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Dolj, care a demarat verificările pentru a stabili ce s-a întâmplat. Din verificări a rezultat că Violeta Roşu, de 36 de ani, a pus mâna pe un cuţit, şi-a omorât soţul, pe Ion Roşu, de 40 de ani, cu mai multe lovituri, apoi a luat un topor şi s-a apucat să-l despice “ca să scoată dracii din el…”, după cum ţipa din când în când. Pentru că erau doar cei doi soţi acasă, nimeni nu ştie ce a putut să o împingă pe femeie la comiterea unei fapte atât de sângeroase. Cert este că, din câte le-a povestit procurorilor fiul femeii, aceasta suferea de schizofrenie paranoică şi era sub tratament, la domiciliu, însă nu se mai manifestase violent în trecut.
Procurorul de caz a dispus reţinerea ei, pentru 24 de ore, Violeta Roşu petrecându-şi noaptea în spital, iar a doua zi, pe 25 februarie a.c., imediat după ce s-a dispus faţă de ea arestare preventivă, a fost trimisă direct la Jilava. Potrivit purtătorului de cuvânt al Parchetului de pe lângă Tribunalul Dolj, procuror Magda Bădescu, la sfârşitul săptămânii a venit rezultatul expertizei medico-legale psihiatrice, din care rezultă lipsa de discernământ a Violetei Roşu, motiv pentru care a fost sesizată instanţa cu privire la necesitatea internării femeii într-o unitate specializată. Din nefericire, tot internaţi, dar într-un centru de plasament al Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC) Dolj, vor fi şi cei trei copii minori ai femeii, o fată şi doi băieţi.