Ligue I – PSG continuă marşul

0
400

PSG a mai obţinut o victorie în campionatul Franţei, 2-0 cu Troyes, în etapa a 15-a pe Parc de Princes. Vedetele Neymar şi Cavani au semnat golurile vicecampioanei, uruguayanul ratând şi o lovitură de la 11 metri, în minutul 41. Neymar a deschis scorul în minutul 73, cu cel de-al 9-lea gol al sezonului în Ligue 1. iar Cavani l-a închis  în minutul 90 şi, cu 17 goluri, s-a distanţat la 4 de atacatul lui Monaco, Falcao, al doilea clasat în ierarhia golgheterilor. PSG a evoluat în formula: Trapp – Meunier, Silva, Kimpembe, Kurzawa – Verratti, Lo Celso (Rabbiot ’70), Pastore (Nkunku ’88) – Di Maria (Mbappe ’70), Cavani, Neymar. Marseille a profitat de înfrangerile celor de la Monaco şi Lyon şi a urcat pe a doua treaptă a podiumului. Tătăruşanu a fost integralist la Nantes, în victoria contra campioanei.

Rezultate: PSG – Troyes 2-0, Metz – OM 0-3, Lyon – Lille 1-2, Angers – Rennes 1-2, Guingamp – Montpellier 0-0, Toulouse – Nice 1-2, Nantes – Monaco 1-0, Amiens – Dijon 2-1, Strasbourg – Caen 0-0, Bordeaux – St. Etienne 3-0.

Clasament: 1. PSG 41p, 2. OM 31p, 3. Lyon 29p, 4. Monaco 29p, 5. Nantes 26p.