Victorii pentru cvintetul fruntaş din Premier League

0
413

Un gol marcat de Raheem Sterling în al şaselea minut de prelungire al meciului cu Southampton i-a permis lui Manchester City să-şi păstreze avansul de 8 puncte în fruntea clasamentului din Premier League. Echipa lui Guardiola s-a impus cu 2-1 pe teren propriu şi are 13 victorii şi un egal în primele 14 etape. City a deschis scorul în startul părţii a doua, prin De Bruyne, dar “sfinţii” au egalat cu un sfert de oră înainte de final, prin Oriol Romeu.

Arsenal a reuşit scorul etapei a 14-a, 5-0 cu Huddersfield, iar Everton a trecut cu 4-0 de West Ham.  Wayne Rooney a marcat primul său hat-trick în tricoul “caramelelor”, unul dintre goluri fiind descris de veteranul atacant drept “cel mai frumos din cariera mea”, după ce l-a învins pe Joe Hart cu un şut de la 60 de metri. Liverpool s-a impus cu 3-0 în faţa lui Stoke, în deplasare, iar golgheterul Premier League, Mohamed Salah, a ajuns la 12 goluri şi două pase decisive. Victorie la limită pentru Chelsea, care a trecut de Swansea, scor 1-0, pe Stamford Bridge, datorită reuşitei lui Antonio Rudiger.

Rezultate etapa a 14-a: Brighton – Palace 0-0, Leicester – Tottenham 2-1, Watford – Man United 2-4, WBA – Newcastle 2-2, Bournemouth – Burnley 1-2, Arsenal – Huddersfield 5-0, Chelsea – Swansea 1-0, Everton – West Ham 4-0, Man City – Southampton 2-1, Stoke – Liverpool 0-3.

Clasament: 1. Man City 40p, 2. Man United 32p, 3. Chelsea 29p, 4. Arsenal 28p, 5. Liverpool 26p.