Bundesliga (etapa a 5-a): Bayern Munchen câştigă la Schalke 04

0
339

bayernBayern Munchen a câştigat cu 3-0 meciul din deplasare contra celor de la Schalke 04, pe Veltins Arena, din Gelsenkirchen (62.271 spectatori). Cu această victorie, bavarezii au urcat pe primul loc în Bundesliga cu 12 puncte după primele 5 etape, singurul eşec fiind împotriva lui Hoffenheim, scor 0-2. Robert Lewandowski a deschis scorul în minutul 25 din lovitură de pedeapsă, iar până la pauză, scorul a fost majorat de James Rodriguez, în minutul 29. La pauză, bavarezii au condus cu 2-0 şi meciul părea încheiat. În repriza secundă, Bayern a rămas la controlul meciului. În minutul 75, echipa lui Carlo Ancelotti a închis tabela prin golul lui Arthuro Vidal, intrat cu 5 minute mai devreme după înlocuirea lui Tolisso. A fost primul meci al lui Bayern după accidentarea lui Manuel Neuer. Portarul naţionalei Germaniei a fost operat marţi dimineaţa după ce fractura de la piciorul stâng a recidivat. Neuer va lipsi tot restul anului şi germanii avansează ipoteza că portarul NationalMannschaft ar putea să rateze Campionatul Mondial din Rusia, în 2018. În locul lui Neuer a jucat Sven Ulreich. În etapa viitoare, Bayern va evolua împotriva lui Wolfsburg. Alte rezultate: Borussia M’Gladbach – VfB Stuttgart 2-0; Augsburg – RB Leipzig  1-0; Wolfsburg – Werder Bremen 1-1. Astăzi sunt programate meciurile: FC Koln – Eintracht Frankfurt;  Hamburg SV – Borussia Dortmund; Freiburg – Hanovra 96; Maiz – Hoffenheim; Hertha Berlin -Bayer Leverkusen.