Liga Campionilor Playoff: Meci nebun la Basel

0
315

FC Basel, prezentă în optimile de finală ale ediţiei precedente ale C1, s-a văzut contrată aseară pe teren propriu de Maccabi Tel Aviv (2-2). Israelienii au deschis scorul prin Zahavi (min. 31), Delgado (min. 39) a adus egalarea pentru ca finalul partidei să fie de-a dreptul nebun. În minutul 88, FC Basel, prin Embolo, a luat conducerea pe tabela de marcaj. Când nimeni nu se mai aştepta în minutul 96, acelaşi Zahavi a reuşit egalarea printr-o spectaculoasă lovitură de cap.  Maccabi Tel Aviv, care n-a mai fost prezentă din 2004 într-o fază a grupelor din C1 este în avantaj. Şahtior Doneţk şi Dinamo Zagreb s-au impus în deplasare, respectiv (0-1), la Rapid Viena, care o scosese pe Ajax Amsterdam, şi Sanderbeu (1-2). Unicul gol al ucrainienilor a fost marcat de Marlos (min. 44) şi echipa lui Mircea Lucescu nu poate rata calificarea. AS Monaco s-a predat la Valencia (3-1) şi teoretic este în afara calificării. Golurile gazdelor au fost marcate de Rodrigo (min. 4), Parejo (min. 59), Feghuli (min. 86), respectiv Pasalic (min. 49). Francezii au reclamat în minutul 73 un penalty. Într-o altă partidă Celtic a trecut de Malmo (3-2).