Cupa Mondială: Algeria e fericită!

0
354

Prin remiza (1-1) în faţa Rusiei, Algeria s-a calificat pentru prima dată în istoria ei în optimile de finală, urmând să întâlnească, luni seara, Germania. Conduşi cu 1-0, încă din minutul 6, „fenecii” nu şi-au pierdut cumpătul şi, imediat după pauză (min. 60), au reuşit egalarea prin Slimani, ideal servit de Brahimi. Până la finalul partidei defensiva alegeriană a rezistat tentativelor lui Kokorin (min. 62) şi Kerjakov (min. 70). Islam Slimani este eroul Algeriei, dar în aceeaşi măsură, trebuie apreciată prestaţia lui Sofiane Feghouli şi a lui Yacine Brahimi. Imediat după încheierea partidei, întreaga Algerie a intrat în sărbătoare, manifestări de simpatie având loc şi în Franţa. „Algeria a făcut un meci eroic, calificarea noastră pentru optimi este meritată şi calificarea este un cadou enorm care răsplăteşte abnegaţia şi generozitatea. Ne-am câştigat simpatia lumii arabe”, a spus selecţionerul Vahid Halihodzici. În privinţa viitorului adversar, Germania, acelaşi Halihodzici a spus că aceasta este „o mare echipă şi va fi foarte complicat, mai mult decât complicat”.