Barcelona, egal cu Eibar

0
660

Barcelona a remizat în ultima etapa a acestui an pe teren propriu (0-0) contra celor de la Eibar.

Fără Messi, Pique, Jordi Alba și Ansu Fati, tehnicianul olandez, Ronald Koeman, a reușit să obțină doar un punct pe Camp Nou. Oaspeții au deschis scorul în minutul 57 prin Kike iar cu 10 minute mai târziu, Dembele a restabilit egalitatea,  cu prima sa reușită în acest sezon. Forma slabă a catalanilor începe să se accentueze iar distanță față de prima poziție crește considerabil. Dacă Real Madrid sau Atletico vor obține cele 3 puncte în actuala etapa a campionatului, Barcelona va încheia 2020 cu 10 puncte în spatele liderului.

Marele absent al acestei partide, Lionel Messi, a fost păstrat în afara lotului, după ce Ronald Koeman a decis să îl odihnească pentru următorul meci, din 2021 cu Huesca.