Fotbal – meciuri amicale: Recital de goluri la Paris, Germania surclasează Italia, Olanda bate pe Wembley

0
303

Naţionala Franţei, gazda CE 2016 şi cea în compania căreia România va deschide turneul final la 10 iunie, a trecut cu 4-2 de Rusia, pe Stade de France. Kante a deschis scorul în minutul 9, iar Gignac a făscut 2-0 până la pauză (38). Ruşii, care şi ei vor fi la Euro, au dat semne de revenire datorită unei reuşite semnate de Kokorin (56), dar albaştrii s-au dus din nou la două lungimi – Payet (64). Zirkov (68) a mai apropiat o dată Rusia, pentru ca scorul final să fie stabilit de Coman (76).

Franţa a folosit echipa: Lloris – Sagna, Varane (Mathieu 46, Digne 54), Sakho, Evra – Kante, L. Diarra, Pogba (M. Sissoko 69) – Griezmann (Payet 63), Martial (Coman 46), Gignac (Giroud 79). Selecţioner: Didier Deschamps.

Meciul serii s-a disputat la Munchen, unde Germania a făcut uitat duşul rece cu Anglia (2-3, sâmbătă, la Berlin) şi a zdrobit Italia, 4-1. În schimb, Anglia a fost readusă cu piocioarele pe pământ de Olanda, 2-1 chiar în capitala britanică.

Revenind la grupa României de la Euro, Elveţia a cedat acasă, 0-2 cu Bosnia, în vreme ce Albania s-a impus cu acelaşi rezultat în Luxemburg.

Dacă vine vorba şi de rivale ale României în calificările penttru CM 2018, Danemarca a pierdut în Scoţia (0-1), Muntenegru a remizat fără goluri cu Belarus, iar Kazakstanul 1-1 în Georgia. Din grupă mai fac parte Polonia şi Armenia.

REZULTATELE COMPLETE ALE SERII ȘI MARCATORII

Estonia – Serbia 0-1 (Kolarov 81)

Macedonia – Bulgaria 0-2 (Rangelov 66, Tonev 88)

Grecia – Islanda* 2-3 (Fortounis 19 pen., 31 / Traustason 34, Ingason 70, Sigthorsson 82)

Norvegia – Finlanda 2-0 (Berget 57, Johansen 84)

Elveţia* – Bosnia 0-2 (Dzeko 14, Pjanic 57)

Suedia* – Cehia* 1-1 (Berg 14 / Vydra 26)

Austria* – Turcia* 1-2 (Junuzovic 22 / Calhanoglu 43, Arda Turan 56)

Germania* – Italia* 4-1 (Kroos 24, Gotze 45, Hector 59, Ozil 75 pen. / El Shaarawy 83)

Irlanda* – Slovacia* 2-2 (Long 22 pen., McClean 24 pen. / Stoch 14, McShane 45 aut.)

Portugalia* – Belgia* 2-1 (Nani 20, Cr. Ronaldo 40 / Lukaku 62)

Anglia* – Olanda 1-2 (Vardy 40 / V. Janssen 50 pen., Narsingh 76)

Franţa* – Rusia* 4-2 (Kante 9, Gignac 38, Payet 64, Coman 76 / Kokorin 56, Zirkov 68)

Scoţia – Danemarca 1-0 (Ritchie 8)

Muntenegru – Belarus 0-0

Georgia – Kazakhstan 1-1 (Okriashvili 38 / Nurgaliev 36)

Luxemburg – Albania* 0-2 (Sadiku 63, Cikalleshi 75)

Selecţionatele însoţite de semnul (*) vor participa la EURO 2016.