Premier League: Un meci nu seamănă cu altul

0
370

Graţie unui portar în mare formă, Kaspers Schmeichel, şi unui gol înscris de Ademola Lookman (min. 59), Leicester a învins (1-0) pe Liverpool pe King Power Stadium (32.230 spectatori), într-o partidă pe care oamenii lui Jurgen Klopp nu aveau voie să o piardă. Fiindcă Leicester disputase partida cu Manchester City, în urmă cu numai două zile (3-6), când „cormoranii” s-au odihnit, fiindu-le amânată partida cu Leeds, şi mai mult pierduse în Cupa Ligii (3-3, 4-5 d.l.p.) după executarea loviturilor de departajare, în faţa aceleiaşi echipe. Dar un meci nu seamănă cu altul. Liverpool a dominat cu autoritate şi a irosit ocazii imense de gol printre care o lovitură de la 11 metri prin Mohamed Salah, în prima repriză. În repriza secundă Sadio Mane (min. 54) a trimis din numai câţiva metri balonul peste poarta lui Schmeichel, care şi-a menţinut echipa în viaţă. În clasament oamenii lui Klopp pierd 3 puncte imense şi lasă drum liber, deocamdată lui Manchester City care are, până la partida de astă-seară, 6 puncte avans.