Serie A: Juve, salvată de VAR

0
438

Juventus a învins Sampdoria, scor 2-1, dar a tremurat serios pe final. În minutul 90+2, Ricardo Saponara a restabilit egalitatea, dar reuşita a fost anulată după intervenţia VAR-ului. Ronaldo a marcat ambele goluri pentru Juventus, în timp ce Quagliarella a punctat pentru Samp, fiind a noua etapă la rând în care atacantul de 35 de ani înscrie. Ronaldo a ajuns la cota 14 în Serie A.

Napoli îşi păstrează locul secund, după succesul cu 3-2 acasă cu Bologna, dar şi echipa lui Ancelotti a trăit periculos. Milik a reuşit o dublă, însă oaspeţii au răspuns prin Santander şi Danilo, pentru ca Mertens să aducă victoria gazdelor, în minutul 88. Inter şi-a consolidat locul pe ultima treaptă a podiumului, după 1-0 în deplasare la Empoli, gol Keita Balde, în minutul 72.

Alte rezultate: Lazio – Torino 1-1, Parma – Roma 0-2, Sassuollo – Atalanta 2-6, Udinese – Cagliari 2-0, Genoa – Fiorentina 0-0, Chievo – Frosinone 1-0.

Clasament: 1. Juventus 53p, 2. Napoli 44p, 3. Inter 39p, 4. Lazio 32p.