Cupa Mondială: Columbia, premieră în istoria sa

0
365

Graţie unei duble, realizată de monegascul James Rodriguez, Columbia s-a calificat pentru sferturile de finală în faţa Uruguayului (2-0). Este o premieră în istoria acestei ţări. „Cafeteros” au profitat de absenţa uruguayanului Luis Suarez, suspendat pentru nouă meciuri, şi au deschis scorul, relativ repede, printr-o execuţie de geniu a lui James Rodriguez (min. 28). Se apreciază că ar fi cel mai frumos gol al Campionatului, la concurenţă cu cel al lui Van Persie, în partida cu Spania. „Celeştii” au răspuns timid, prin Gonzalez (min. 39) şi nici în repriza secundă nu au reuşit mare lucru. Acelaşi James Rodriguez, ales de FIFA cel mai bun jucător al fazei grupelor, pe baza mai multor criterii (3 goluri şi 2 pase de gol), a dus scorul la 2-0 (min. 50), justificându-şi distincţia de care vorbeam. Cu cinci realizări, mijlocaşul monegasc, ex-atacant la FC Porto, se poziţionează pe primul loc în clasamentul golgheterilor. Uruguayul a pâlpâit prin câteva tentative timide întreprinse de Cristian Rodriguez (min. 64, 69), Maxi Pereira (min. 80) şi Cavani (min. 85). „Cafeteros” îşi continuă astfel drumul în competiţie şi ameninţă acum Brazilia în sferturile de finală. Titularizat, pentru a-l înlocui pe Luis Suarez, Diego Forlan, atacantul lui Cerezo Osaka, nu a existat în teren, singura lui „realizare” fiind o altercaţie cu Yepes (min. 38). La sfârşitul partidei, selecţionerul Pakerman l-a elogiat pe James Rodriguez, considerându-l un jucător fundamental. Despre partida următoare, acelaşi Pakerman a spus că va fi un meci greu „între două echipe care vor să joace fotbal”.