Cupa Mondială: Brazilia merge în sferturi după o partidă dramatică

0
295

Uvertura optimilor de finală la actuala ediție a Cupei Mondiale a revenit Braziliei și echipei statului Chile. Înaintea partidei, selecționerul Jorge Samtpaoli nu-și ascundea ambițiile declarând ca vrea să schimbe istoria, care a făcut ca echipa sa să nu câștige niciodată în fața Braziliei, adică în optimile de finală. Cum s-a întâmplat în 1998 și 2010. La Belo Horizonte însă pe teren Brazilia a tremurat și după 120 de minute (1-1), dar la executarea loviturilor de pedeapsă șansa i-a surâs. Marcaseră în timpul regulamentar David Luiz, min 18, și Alexis Sanchez, min 32. În sferturi va întâlni învingătoarea partidei Columbia-Uruguay. În minutul 120, chilianul Pinilla putea să închidă jocul când a expediat o torpilă în transversală, pentru ca apoi să rateze și la loviturile de pedeapsă. Fenomenal portarul brazilian Julio Cesar care a apărat două lovituri de pedeapsă. Scor final 1-1 (3-2 după lovituri de departajare). Pentru Brazilia au marcat David Luis,  Marcello şi Neymar, şi au ratat Willian şi Hulk. Pentru chilieni au transformat C. Aranguiz şi M. Diaz, în timp ce Pinilla, A. Sanchez şi C. Jara au ratat. În sferturi Brazilia va întâlni învingătoarea partidei Columbia-Uruguay.