Dueluri tranșate sever în semifinalele Euro U21! Portugalia și Suedia își vor disputa trofeul

0
298

Campionatul European Under 21, găzduit de Cehia, și-a desemnat finalistele, pentru titlul suprem urmând  a se bate Portugalia și Suedia. Lusitanii au pășit primii în actul final, după ce au distrus practic Germania, scor 5-0, la Olomouc. Au marcat Bernardo Silva (25), Ricardo Pereira (33), Ivan Cavaleiro (45+1), Joao Mario (46) și Ricardo Horta (71). Nemții au încheiat meciul și în inferioritate numerică, Bittencourt fiind eliminat în minutul 75, pentru cumul de galbene.

Tot 5 goluri s-au înscris și în cealaltă semifinală, Suedia trecând cu 4-1, la Praga, de vecina Danemarca. Guidetti (23 pen.), Tibbling (26), Quaison (83) și Hiljemark (90+5) au înscris pentru galben-abaștrii, în timp ce reușita viitoarei adversare a tricolorilor în premininariile Euro 2017 a venit din partea lui Bech (63).

Portugalia și Suedia au fost adversare în grupa B, remizând, 1-1, în runda finală. Nordicii egalau atunci în minutul 89, obținând caificarea in extremis, după ce au devansat Italia la meciul direct.

Marea finală va fi marți de la ora 21:45, în direct la Dolce Sport.