Copa America: Brazilia eliminată de Paraguay!

0
327

Senzație la Conception, în Chile, la Copa America: Pentru a doua oară consecutiv Paraguay a eliminat Brazilia, în sferturile de finală ale competiției, după prelungiri și executarea loviturilor de departajare (1 – 1; 4 – 3 d.l.p.). Chiar dacă este dificil de spus că Paraguay ar fi meritat calificarea, acest lucru s-a întâmplat. Și pare o surpriză. Brazilia a deschis scorul prin Robinho (min. 15), dar Paraguay – locul 85 în clasamentul FIFA – a egalat prin Derlis Gonzales (min. 70) din penalty. Jucătorul lui Basel (Elveția), în vârstă de 21 de ani este un tânăr atacant remarcabil, cu gabarit mic, dar tehnic, rapid și deja curtat de mari cluburi europene. În țara sa este un erou. Ca și în urmă cu patru ani (0 – 0; 2-0 d.l.p.) șansa a surâs Paraguayului, care a ratat doar prin Roque Santa Cruz, în timp ce Selecao și-a risipit șansele prin Everton Ribeiro și Douglas Costa, recent înrolat de Bayern Munchen pentru 30 de milioane de euro. Brazilia părăsește Chile cu mari dureri de cap.