Marian Oprea, la prima săritură câştigătoare pentru CSM Craiova

0
348
Marian Oprea

Week-end-ul trecut a fost unul activ pentru patru dintre sportivii clubului CSM Craiova, care au participat la prima etapă a Campionatului Naţional de Sală (seniori, tineret, juniori I). Printre aceştia s-a aflat şi celebrul triplusaltist Marian Oprea, care din iarnă a semnat pentru CSM Craiova. La prima competiţie la care a participat pentru CSM, Oprea a câştigat proba de triplusalt la prima etapă a Campionatului Naţional de Sală, desfăşurat la Bucureşti. „Ştruţul” a avut nevoie de o singură săritură pentru a câştiga, aceasta măsurând 16,36 metri. Rezultatul lui Marian Oprea a fost completat de prezenţa pe a doua treaptă a podiumului a sportivei Sima Ana-Maria, la proba de 800 metri plat (2.11.77), precum şi de prestaţia fondistei Bârsanu Daniela (13 ani), locul 7 în proba de 3000 de metri. Cel de-al patrulea atlet legitimat la CSM Craiova care a luat parte la prima etapă a Campionatului Naţional de Sală, Ioan Piţigoi, a fost descalificat în proba de 60 de metri plat, fiindcă a furat startul. „Mă aşteptam la o evoluţie bună din partea sportivilor noştri şi este de bun augur că au început anul competiţional cu dreptul. Mă bucură performanţa lui Marian Oprea, care a participat pentru prima dată ca sportiv al clubului nostru şi a dovedit că încă poate, şi cu siguranţă va avea parte de un an plin de succese. Desigur, şi rezultatul obţinut la 800 de metri de Sima Ana-Maria este unul important, chiar dacă a fost doar prima etapă a campionatului naţional în sală, aceasta a făcut o cursă bună, care ne dă speranţe pentru un rezultat pozitiv şi la etapa finală. Bârsanu este încă o copilă, o atletă talentată, de viitor, iar cursa reuşită în acest sfârşit de săptămână nu a fost deloc una rea. Din păcate, Piţigoi a fost descalificat în proba de 60 de metri, dar ăsta este sportul, se mai întâmplă şi evenimente nescontate”, a declarat Sorin Manda, directorul CSM Craiova.