Spectacol de Boxing Day în Anglia

0
479

Deşi mai multe meciuri au fost amânate în etapa de Boxing Day din campionatul englez, cele care s-au jucat au fost atractive, cu goluri multe şi au avut un cap de afiş, confruntarea dintre Man City şi Leicester, încheiată 6-3. Gazdele au condus cu 4-0 la pauză, dar “vulpile” au venit până la 4-3 în partea secundă, în cele din urmă fiind un “set complet” al “cetăţenilor”. Golurile au fost marcate de De Bruyne (5), Mahrez (14-penalti), Gundogan (21), Sterling (25, 87) şi Laporte (69),  respectiv Maddison (55), Lookman (59) şi Ilheanacho (66).

Chelsea a învins, în deplasare, cu 3-1, pe Aston Villa, echipă lipsită de antrenorul Steven Gerrard, infectat cu COVID. Pentru Chelsea au marcat Jorginho ’34 şi ’90+3, şi Lukaku ’56, iar James Reece ’28 a dat un autogol.

Arsenal a învins Norwich, scor 5-0, goluri: Saka (6, 67), Tierney (44), Lacazette (84) şi Smith Rowe (90+1).

Şi Tottenham a trecut de Crystal Palace, scor 3-0, goluri Kane (32), Moura (34) şi Son (74).

West Ham – Southampton 2-3, goluri: Antonio (49) şi Benrahma (65) / Elyounoussi (8), Ward-Prowse (61) şi Bednarek (70).

Meciurile Liverpool-Leeds, Wolverhampton-Watford şi Burnley-Everton au fost amânate, din cauza cazurilor de Covid-19.