Premier League: Manchester City, ca la tenis!

0
386

6-3 pe Etyhad Stadium (53.226 spectatori) în partida Manchester City – Leicester cu similitudini în cele două reprize: „cetăţenii” au avut 4-0 după primele 26 de minute, dar „vulpile” au redus din diferenţă în debutul reprizei secunde, când în 10 minute au înscris de 3 ori, reintrând în joc. Se părea că oamenii lui Brendan Rodgers sunt capabili de o mare lovitură dar Laporte şi Sterling au punctat decisiv mărind ecartul. Oricum Manchester City nu primise decât 3 goluri în 9 partide pe teren propriu (avea cea mai bună defensivă), exact câte au încasat în numai 10 minute. Au marcat Kevin De Bruyne (min. 5), Ryad Mahrez (min. 14 – pen.), Ilkay Gundogan (min. 21), Rahem Sterling (min. 25 – pen., min. 87) Aymeric Laporte (min. 69) respectiv Ademola Lookman (min. 59), James Maddison (min. 55) şi Keleki Iheanacho (min. 65). În precedenta partidă pe Etyhad Stadium (septembrie 2020), „vulpile” învinseseră (5-2) cu o triplă a lui Jamie Vardy. Alte rezultate: Norwich – Arsenal 0-5, West Ham – Southampton 2-3, Tottenham – Crystal Palace 3-0, Aston Villa – Chelsea 1-3, Brighton – Brentford 2-0. Newcastle şi Manchester United se întâlnesc astăzi iar alte 3 partide au fost amânate.