Premier League: Chelsea şi Manchester United – in extremis

0
500

Meci nebun pe „The Hawthorns” (fără spectatori) în partida dintre West Bromich şi Chelsea, gazdele având un avantaj de 3 goluri, după mai puţin de o jumătate de oră, perioadă în care marcaseră Callum Robinson (min. 4, 25) şi K. Bartley (min. 27). A fost o primă perioadă catastrofală pentru „albaştrii” marcată de erori grave în defensivă cu un Thiago Silva, la debut, investit căpitan de echipă, de nerecunoscut. După pauză Mason Mount (min. 55) a dat semnalul trezirii echipei, şi C. Hudson-Odoi (min. 70) a mărit speranţele pentru ca în prelungiri (min. 90+3), Tommy Abraham să marcheze golul egalizator. Croatul Slaven Bilic, acum pe banca tehnică a lui West Bromich, dar şi Frank Lampard au trecut prin mari emoţii. În 21 de partide în exterior, Chelsea, doar o singură dată, n-a primit gol. Într-o altă partidă cu maxim suspans, Brighton a cedat în faţa lui Manchester United (2-3) după o evoluţie nebună a scorului. Au marcat Neal Maupay (min. 39 – pen.), S. March (min. 90+4) respectiv Lewis Dunk (min. 42 – aut.), Marcus Rashford (min. 54) şi Bruno Fernandez (min. 90+7). Fără să strălucească Manchester United a obţinut prima victorie în actualul sezon. Alte rezultate: Burnley – Southampton 0-1, Crystal Palace – Everton 1-2. Astăzi se dispută partidele Manchester City – Leicester, West Ham – Wolverhampton, Tottenham – Newcastle şi Sheffild United – Leeds.