Danemarca şi Italia, în sferturile Euro 2020

0
520

Euro 2020 şi-a continuat povestea spectaculoasă şi în primele două optimi de finală, în urma cărora Danemarca şi Italia au atins sferturile. Danezii au început acest turneu final cu drama lui Eriksen şi cu două eşecuri, dar s-au dezlănţuit apoi, marcând 4 goluri Rusiei şi apoi Ţării Galilor. Dolberg a venit să-l substituie ideal pe Poulsen, reuşind o dublă, Maehle, fundaşul Atalantei, a marcat a doua oară la Euro, iar Braithwaite şi-a încununat prestaţia laborioasă cu un gol validat de VAR. Danezii, campioni europeni în 1992, vor întâlni în sferturi, la Baku, învingătoarea meciului Olanda – Cehia.

Ţara Galilor – Danemarca 0-4 Au marcat: Dolberg ’27, ’48, Maehle ’88, Braithwaite ‘90+6.

Ţara Galilor: Ward – C. Roberts (Williams ’40), Rodon, Mepham, B. Davies – Morrell (Wilson ’60), Allen – Bale, Ramsey, D. James (Brooks ’78) – Moore (Roberts ’78). Selecţioner: Rob Page

Danemarca: Schmeichel – Christensen, Kjaer (Andersen ’77), Vestergaard – Stryger Larsen (Boilesen ’77), Höjbjerg, Delaney (Jensen ’60), Maehle – Braithwaite, Dolberg (Cornelius ’69), Damsgaard (Norgaard ’60). Selecţioner: Kasper Hjulmand.

Arbitru: Daniel Siebert (Germania).

Pe Wembley, contra Austriei, Italia a avut un meci mai greu ca în grupe, pe care l-a tranşat în prelungiri. Scăpată de VAR la golul din ofsaid al lui Arnautovic, Squadra Azzurra a răbufnit în extra-time, prin rezervele Chiesa şi Pessina. Kalajdzic a redus diferenţa, dar Austria n-a putut mai mult, însă lasă o amintire frumoasă la acest Euro. Italia va întâlni în sferturi, la Munchen, învingătoarea optimii Belgia – Portugalia.

Italia – Austria 2-1, după prelungiri. Au marcat: Chiesa ’95, Pessina ‘105 / Kalajdzic ‘114.

Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Acerbi, Spinazzola – Barella (Pessina ’68), Jorginho, Verratti (Locatelli ’67) – Berardi (Chiesa ’84), Immobile (Belotti  ’84), Insigne (Cristante ‘108). Selecţioner: Roberto Mancini

Austria: Bachmann – Lainer (Trimmel ‘114), Dragovic, Hinteregger, Alaba – Laimer (Ilsanker ‘114), Schlager (Gregoritsch ‘106), Sabitzer, Grillitsch (Schaub ‘106), Baumgartner (Schopf ‘90) – Arnautovic (Kalajdzic ’97). Selecţioner: Franco Foda

Arbitru: Anthony Taylor (Anglia).