Cupa Africii – Senegal, eliminată încă din grupă

0
296

Echipa naţională a Guineei Ecuatoriale s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni, după ce a învins, miercuri, la Bata, cu scorul de 2-1 (0-0), reprezentativa Senegalului, într-un meci din etapa a II-a a grupei A. Selecţionata condusă de Amara Traore, una dintre favoritele la câştigarea trofeului înainte de start, va pleca acasă după meciul cu Libya, eliminată încă din grupe. Golurile învingătorilor au fost marcate de Randy ’62 şi Alvarez ’90+4, în timp ce pentru senegalezi a înscris atacantul lui Lille, Moussa Sow, în minutul 89. Finalul a fost dramatic, senegalezii forţând victoria şi fiind aproape de a o obţine de câteva ori în două minute, însă au fost suprinşi pe contraatac de reuşita de excepţie a lui Alvarez. În celălalt meci al grupei A, selecţionatele Libiei şi Zambiei au terminat la egalitate, scor 2-2, golurile fiind marcate de Osman (o dublă) pentru libieni, şi Mayuka şi C. Katongo pentru zambieni. Partida a fost amânată cu o oră pentru ca apa căzută în urma ploilor torenţiale să fie îndepărtată de pe gazon, acesta prezentându-se în condiţii precare pe anumite porţiuni. Alături de gazda Guineea Ecuatorială, calificată deja după ce a acumulat 6 puncte, Zambia are mari şanse de a accede în sferturi, având 4 puncte după două jocuri, faţă de 1 punct adunat de Libia. Astăzi, la Libreville, sunt programate jocurile din grupa C, Niger – Tunisia de la ora 18 şi Gabon – Maroc de la ora 21, ambele fiind transmise de Eurosport 1. După prima etapă, Gabon şi Tunisia au trei puncte şi conduc în clasament.