Baschet, Divizia A (m) – SCM Craiova a pierdut în prelungiri derby-ul Olteniei

0
307

SCM Craiova a pierdut derby-ul Olteniei din Divizia A de baschet masculin, disputat în etapa a 17-a, cedând la Târgu Jiu în faţa echipei Energia Rovinari după prelungiri, scor 84-79 (71-71 după timpul regulamentar, pe sferturi: 25-18, 10-17, 18-21, 18-15). Craiovenii aveau un avantaj de 7 puncte cu câteva minute înainte de terminarea timpului regulamentar, însă gazdele au egalat într-un final dramatic. Pentru trupa lui Andelko Mandic, lipsită în continuare de căpitanul Tomici, au evoluat ca titulari: Belanovici (15p), Orbeanu, Seals (11p), Ross (17p), Gennie (18p), iar pe parcurs au intrat şi Dawson (8p) şi Codin (10p). De la gazde cei mai buni marcatori au fost Steffel (26p) şi Darby (21p). SCM Craiova se menţine pe locul 12, cu 22 de puncte şi va întâlni mâine pe teren propriu, în Sala Sporturilor din Bănie, formaţia Politehnica Unirea Iaşi, aflată pe locul 15 în clasament. Tot mâine, de la ora 18, fetele de la SCM Craiova vor întâlni acasă echipa Danzio Timişoara.