Cristiano Ronaldo, desemnat sportivul european al anului

0
362

Fotbalistul portughez Cristiano Ronaldo, care a câştigat în 2016 Liga Campionilor, Supercupa Europei şi Cupa Mondială a Cluburilor cu Real Madrid, precum şi Campionatul European cu naţionala Portugaliei, a fost ales cel mai bun sportiv european al anului de către 27 de agenţii de presă de pe bătrânul continent.

Ronaldo, care a încheiat cu 204 puncte, a fost urmat de tenismanul britanic Andy Murray, cu 180 de puncte, campion olimpic anul acesta la Rio. Scoţianul a câştigat, totodată, turneul de Mare Șlem de la Wimbledon, dar şi Turneul Campionilor.

Treapta a treia a podiumului a fost ocupată de înotătoarea maghiară Katinka Hosszu, triplă campioană olimpică la Rio, cu 136 puncte.

Ronaldo îi succede tenismanului sârb Novak Djokovic, între laureaţii acestei anchete.