Diego Maradona şi mâna lui Dumnezeu

0
939

Ediţia CM de fotbam din Mexic (1986) a marcat consacrarea deplină a lui Diego Maradona, care în sferturile de finală contra Angliei a făcut –se spune- partida cea mai fabuloasă din cariera sa, cu două goluri magnifice, care au marcat istoria fotbalului. La vârsta de 26 de ani fusese promovat căpitanul echipei naţionale, de selecţionerul Carlos Bilardo. Sferturile de finală cu Anglia, care se disputau la puţină vreme după evenimentele din Malvine, au consacrat legenda numărului 10 argentinian. Debutase la ediţia precedentă a CM din Spania, când la vârsta de 22 de ani cedase provocărilor italiene şi braziliene în turul doi al competiţiei fiind eliminat de altfel în partida cu Selecao. În Mexic, în iunie 86, Diego Armando Maradona onora încrederea acordată de selecţionerul Bilardo, prin realizările sale în partidele cu Anglia şi apoi Belgia. A strălucit, de-a dreptul, ca o stea de primă mărime. S-a vorbit ani de-a rândul de primul gol din partida cu Anglia până când Diego Maradona a dezvăluit misterul invocând „mâna lui Dumnezeu”, pe Azteca de Mexico la 22 iunie. Slalomul antologic la golul doi l-a făcut în epocă cel mai mare jucător de pe planetă şi nu puţini ziarişti au vorbit de „golul secolului”. În finala cu Germania, care eliminase Franţa lui Michel Platini, Diego Maradona a făcut golul victoriei (3-2) prin acea pasă oferită lui Jorge Buruchaga.