Grecia a dat lovitura în prelungiri

0
347

La aproximativ patru ore după încheirea meciurilor din grupa D, Costa Rica şi Uruguay şi-au aflat adversarele din „optimi”. În cazul celei din urmă, verdictul a venit chiar mai devreme, Columbia măturând practic că „sărmana” Japonie, 4-1, şi câştigând cu punctaj maxim grupa C (al doilea duel sud-american pentru un loc în „sferturi”, după Brazilia – Chile).

Un gol al lui Jackson Martinez (55) a năruit şi aşa puţinele speranţe la calificare ale niponilor, singurii care nu-şi aveau şansa în propriile mâini.

Prin urmare, toată atenţia s-a îndreptat spre „Estadio Castelao” din Fortaleza, unde Coasta de Fildeş şi Grecia încercau în premieră să spargă bolcada grupelor. Africanii aveau două puncte în plus, şi deci varianta egalului de partea lor. Ca şi în cazul Italiei, a fost un fiasco. Chiar mai dureros. Un penalty transformat în al 3-lea minut al prelungirilor de Samaras (2-1), a calificat echipa ce ne-a barat drumul spre Brazilia şi peste care vom da şi în preliminariile CE 2016. Tot Samaras l-a determinat pe ecuadorianul Carlos Vera să arăte punctul cu var, acesta căutând practic contactul cu Bamba, în momentul şutului.

Şi totul începuse atât de prost pentru greci! Cu accidentările lui Kone şi a goalkeeper-lui Karnezis, înlocuiţi în minutele 12 şi 24 cu Samaris şi Glykos. Campionii europeni din 2004 au trecut însă repede peste, Holebas luând la ţintă „transversala”.  Iar dacă norocul n-a ţinut cu ei, s-au hotărât să le vină în ajutor „elefanţii”. Tiote a pierdut copilăreşte o minge, Samaris a înterceptat, i-a pasat, ca într-un joc de cuvinte, lui Samaras, acesta i-a întors serviciul şi 1-0. Exact înainte de odihnă. Conştienţi de avantajul „subţire”, grecii nu s-au limitat numai să se apere. Şi puteau închide meciul, dacă ivorienii nu-i opreau cu preţul unor cartonaşe galbene, ori dacă, tot „transversala” nu se opunea unei „torpile” a veteranului Karagounis. Soarta părea să le joace o festă teribilă, când Gervinho a defilat în flancul stâng şi i-a centrat pentru 1-1 rezervei Bony. Marele merit al elevilor lui Fernando Santos e că n-au capotat. Altă bară, Torosidis, plus o ocazie mare a altui „bătrânel”, Salpingidis, au precedat cele întâmplate, în al treilea minut adiţional, şi deja relatate.

Scos din teren în minutul 78, ultimele minute l-au găsit pe Drogba (36 de ani) îngenuncheat, sperând că acesta nu va fi ultimul său joc la o Cupă Mondială. Tristă imagine cu un aşa mare campion!

Astfel s-a decis adversarul Costa Ricăi în optimile de finală. Fază atinsă de Grecia, deşi a încheiat grupa cu -2 la golaveraj.

Grecia             2-1       Coasta de Fildeş

Stadion: Castelao – Fortaleza, spectatori: 59.095.

Au marcat: Samaris 42, Samaras 90+3 pen. / Bony 74.

Karnezis (Glykos 24) – Torosidis, Manolas, Papastathopoulos, Holebas – Karagounis (Gekas 78) – Kone (Samaris 12), Maniatis, Christodoulopoulos, Samaras – Salpingidis. Selecţioner: Fernando Santos.

Barry – Aurier, K. Toure, Bamba, Boka – Tiote (Bony 61), Serey Die – Kalou, Y. Toure, Gervinho (Sio 83) – Drogba (Diomande 78). Selecţioner: Sabri Lamouchi.

Cartonaşe galbene: Drogba 37, Kalou 62, Serey Die 70.

Arbitru: Carlos Vera (Ecuador).